2008. február 11., hétfő

A pacsuli titka

Ha azt mondom, pacsuli, tuti, hogy egy olcsó parfüm(szerűség) jut róla eszedbe.

Pedig ez egy nagyon fontos, manapság is aktívan használt alkotórésze a parfümöknek, amit a pacsuli (Pogostemon patchouli) növény leveléből nyernek ki. Ez a növény Kínában, Indiában és Dél-Amerikában honos, nagyjából egy méter magasra nő és lilás színű virágokat hoz.

Évente többször "szüretelik", azaz szedik le a levelét, amiből a pacsuli olajat desztillálják. Túlnyomórészt száraz levélből préselik ki az olajat, de a legjobb minőségű pacsulit friss levelekből nyerik, így ez utóbbi csak a növény termőterületéhez közel készülhet.

A pacsuli illata fára emlékeztet, a kámfor és moha zöld árnyalatával. Nehéz és intenzív ez az illat, sötét és titokzatos érzéseket kelt. Idővel változik a gyárból kikerült illat, finom és bőséges gyümölcs veszi át a a száraz, fűszeres illatot és az egész kompozíció egyre finomabb és karcsúbb lesz.

Európába a 19. században jutott el az indiai gyárak tömegtermékeivel, amiket sokszor pacsulilevelekkel illatosítottak illetve védtek a molyoktól. Az új, keleti és szokatlan illat, India védjegye, ekkoriban vált népszerűvé Franciaországban.

A pacsuli illata a hatvanas években lett ismét trendi. Könnyen felismerhető és intenzív illata nagyon jól bevált például a dohányboltokban, ahol a marihuánát álcázták vele.

A domináns és nehéz pacsuli illat mára megtalálta helyét a parfümök világában. Ez az egyik legfontosabb komponense több népszerű "ciprusi" parfümnek, mint a Miss Dior (Christian Dior), Aromatics Elixir (Clinique), Kouros (Yves Saint Laurent), stb.

A "ciprusi" parfümökön kívül pacsuli van sok keleties parfümben, mivel jól illik más olajfajtákhoz. Ilyen a Jicky a Guerlain-től, a Gentleman a Givenchy-től, az Angel a Thierry Mugler-től, Tabac Blond a Caron-tól, Miss Dior Cherie és Dioressence a Christian Dior-tól,
Rive Gauche Pour Homme az Yves Saint Laurent-től, stb.


Nincsenek megjegyzések: